вівторок, 21 березня 2017 р.

Складання казки „Подорож краплинки води” 3 клас







Складання казки   
  „Подорож краплинки    води”


                                                       Методична розробка уроку для учнів 3                                                                             класу

                                        учителя початкових класів СЗШ №2
                Чокан Тетяни Миколаївни
     Мета:

                             Формувати: уміння складати казки за уявою (за   поданим зачином та кінцівкою),  розмірковувати над художніми    образами в поезії, вчити розуміти образну мову.
      Розвивати:  розвивати   мовленнєві   навички,   творчу уяву, фантазію,  спостережливість, збагачувати словниковий запас школярів ,                    вміння аналізувати,відтворювати
       Виховувати: бажання вчитися, допитливість,охайність, старанність,     дбайливе ставлення до природи.
     Методична мета: активізація пізнавальної діяльності учнів в процесі
 ігрової  діяльності.
                               Обладнання: комп’ютерна підтримка, малюнки, роздатковий  матеріал:      краплини води, аркуші для складання казок,макет хмари.
      Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення
                              Хід уроку
      І  Організаційний момент.
Вступна бесіда вчителя.
    - Діти, добрий день починається з гарного настрою, веселої усмішки, корисних справ. Тож усміхніться мені, усміхніться один одному.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Девіз уроку : Не просто слухати ,
                          а чути ,
                          Не просто дивитися ,
                          а бачити
                          не просто відповідати,
                          а міркувати .
                          Дружно й плідно прцювати
Про кого нині говорити, ми з  вами дізнаємося, відгадавши загадку.
                       ***
             Впаде з неба-не розібється,
             впаде у воду –розпливеться. (Вода)
2. Бесіда про дощові крапельки
- Де народжується дощова краплинка? (У  хмарці) 
- Чому ви так вважаєте? (Бо хмарка дощ приносить)
- Чи білі хмари приносять дощ? (Ні, тільки темні, білі- молоді, вони набирають сили)
- А які ще є хмари за кольром? ( Сірі, темно-сірі, темно-голубі)
- На що схожі хмарки?( На коників, на солодку вату,на пух, варин, замки)
- Чому іде дощ? (Дрібненькі крапельки води скупчуються, утворюються більші, важчі і вони падають на землю. )
- Можна полічити всі краплинки, які падають на землю?
-  Чи назавжди залишаться краплинки жити там, куди впали? (Ні.)
А де вони подінуться? (Пригріє сонечко і краплинки повернуться назад вгору)
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
    На сьогоднішньому уроці  ми будемо спостерігати за дощовою краплинкою, відправимося з нею в цікаву подорож,послухаємо її  захопливі оповідки, а потім і самі створимо казку „ Подорож крапинки води”.
IV. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.
- Чи загинуть краплинки,які впадуть на землю?(Ні)
- Куди ще падає  дощ? (На поля, на річки, на квіти, на дерева, на озера.)
- Ось ми спробуємо себе в ролі поетів, пограємо в гру  і закічимо вірш, дібравши рими.
- Що таке рима?(Співзвучні прикінцеві частини слів в рядку)
    1. Гра „ Доповни  віршик”
                         Дощ
Тихий дощик полив всі лісочки і садочки
І добавив водички в озера й ставочки.
Всі дороги помив і стежки, і горбочки,
А на ранок прокинулись білі  грибочки.
  2. Слухання і читання вірша про дощ.
-Як ви вважаєте якого кольору дощ?
     -Зараз я пропоную вам згадати вірш А. Малишка та познайомити з ним наших гостей „Вихопивсь дощик поміж заграв ”Ми вчили за програмою з літературного читання напам ять. Ст.113
-  Згадайте, яку фарбу взяв,поет, щоб намалювати словами –образами дощик
-                     Назвіть епітети(Сині у нього чоботи, синя сорчка, сині мелодії напинав, сині листочки дрібно писав)
-                     Який колір обрав поет? Чому саме його? (Щоб показати силу,могутність, привернути увагу слухача)
- Якими людськими властивостями поет наділив дощ?(Вихопивсь, заграв, понапинав, писав на листочках)
- Як називається цей художній засіб?(Уособлення-слова,за допомогою яких поет олюднює предмети неживої природи)
- Як автор характиризує дощ?( Добрий,смішний)
- Як дощ вплинув на природу?(Все зраділо,ожило)
 3. Вірш В.Полинок „Різнокольоровий дощик”
- А ще дощик буває іншого кольору.Зараз я пропоную попрацювати в парі.
   ***
Між травинок-дощ зелений,
На фіалках-синій,,
На ромашках -            -
Сірий – у хмарині.

На червоних черевичках
Крапельки червоні....
І чомусь  .......  зовсім
На мої долоні...
4. Спостереження за краплинками  (Відео про дощ)
5.Словникова робота
          Рух краплинки:
ВПАЛА, ЗЛЕТІЛА, ЗІРВАЛАСЯ, ПРИЗЕМЛИЛАСЯ, ЗАДЗВЕНІЛА, ЗАСПІВАЛА, ЗАКРУЖЛЯЛА, ЗАТАНЦЮВАЛА
Опис краплинки:
МАЛЕНЬКА, ВЕСЕЛА, ШВИДКА, ГАРНА, ЧАРІВНА, ПРОЗОРА, КРИШТАЛЕВА.
Імена для краплинки:
Краплинка, Іскринка, Капітошка
МАНДРІВНИЦЯ, ПУСТУНКА, КРАПЕЛЬКА.
     Руханка.
Гра «Гроза»
Краплі дощику упали, ( постукати 2 пальцями кожної руки по парті)
Павуків перелякали. ( Показати пальцями, як розбігаються павуки)
Дощик заспівав сильніше, ( постукати по столі всіма пальцями)
Ну, а пташки -  все тихіше ( схрестити пальці обох рук і махати ними)
Дощ полив, як із відра  ( сильніше постукати по столі)
Зникла з двору дітвора ( побігати пальцями по столі)
В небі блискавка сіяє (намалювати в повітрі блискавку)
Грім все небо розриває ( тарабанити кулаками, потім – поплескати у долоні)
А з-за хмари добре сонце ( руки догори, помахати ними)
 V. Робота над складанням казки „ Подорож краплинки води”
1. Бесіда
- До нас на урок завітала хмарка і просить вашої допомоги. ЇЇ дітки надіслали листи,в яких розовідають про свої пригоди,подорожі,але злий вітрисько знищив частину тексту.У вас на парті лежать ці листи.Як ви вважаєте,ці тексти більше схожі на казки чи оповідання?( На парті у кожного лежить лист,за  формою нагадує краплинку, в якому є зачин та закінчення)
-Чим казка відрізняється від оповідання? ( В оповіданні змальовують реальні події,а  в казці незвичайні- казкові)
- Давайте повторимо будову тексту
- З чого складається текст?(Зачин,основна частина,кінцівка)
- Як пишеться кожна частина тексту?
- Яка частина тексту найбільша?(основна)
-Прочитайте першу частину тексту та другу,проаналізуйте,яка частина  відсутня?

Високо у небі пропливала хмаринка. На ній сиділи краплинки і з цікавістю поглядали на землю. Одна з них зіскочила з хмаринки і полетіла на землю.
..........
    У хмаринці  краплинка зустріла своїх сестричок. Вони з цікавістю слухали розповіді мандрівниці.

-Чи зрозумієте текст без цієї частини?
-Давайте спробуємо передбачити розвиток подій у основній частині.Про що можна сказати в основній частині?( Кого зустріла на своєму шляху,про допомогу рослинам,про дружбу з іншими краплинами)
2.  Гра „Розбуди казку”
1. Скласти діалог між сонечком та краплинкою:
- Чого ти сумуєш, Краплинко?
- Мені сумно, бо я давно не бачила своїх сестричок.
-.....
-.....
2.Складіть і розіграйте діалог,ураховуючи зазначені обставини.
   Йшов рясний дощ. Краплинки весело кружляли у таночку. Раптом одна з них побачила  троянду з  привялими  листочками.
3. Самостійний запис  казок за початком  та кінцівкою.


4. Індивідуальна робота на картках для слабких учні.

        Картки з деформованими реченнями
Основна частина





У, потрапила, крапелька, струмочок.
Потім, помандрувала, річкою.
Річковою, потрапила, з водою, краплинка, до моря.
Дня,спекотного, сонця, промінчику на
мандрівниця піднялася вгору.
                                  









 




 VІ.  Підсумок уроку
Крісло автора гра „Мікрофон”
(зачитування казок учнями)