субота, 13 лютого 2016 р.

І все-таки, комп’ютер — це зло чи благо?



                             


  І все-таки, комп’ютер — це зло чи благо?

     
            Сімейні дискусії на тему «Чи потрібен дитині комп'ютер?» давно вже закінчилися. Навіть противники цієї розумної і корисної техніки погодилися: «Так, потрібен». Тепер батьківські сумніви перейшли в іншу площину. Як зробити, щоб спілкування дитини з комп'ютером приносило їй користь, а не шкоду і не заполонило весь вільний час?

Є думка, що освіта за допомогою комп’ютера є більш поверхневою, ніж та, що була 20-30 років тому. Але на мою думку, все залежить від людини, від її посидючості і бажання вчитися. Комп’ютер просто економить час, оскільки тепер не потрібно спеціально йти до бібліотеки для того, щоб роздобути потрібну газету, книгу або реферат, пошукові системи знаходять в інтернеті будь-яку цікаву інформацію за лічені секунди. Спостерігаючи за успіхами свого сина - десятикласника, я бачу, що  упродовж шкільних років комп’ютер став для нього помічником  у читанні літератури, знаходженні потрібної інформаціі з кожного предмету, у вивченні англійської, створенні текстів, рефератів та презентацій, перегляді фільмів та фотографій.

 За даними соціологічного опитування батьків підлітків виявилось, що 14 % наших дітей взагалі ніколи не займалися спортом, 34 % не відвідують гуртки. Одночасно 55 % батьків відповіли, що їхні діти більшу частку вільного часу віддають перегляду телебачення, а кожен третій підліток — комп'ютерним іграм. 9% підлітків проводить за комп’ютерними та іншими відеоіграми більше 4 годин у буденні дні, а у вихідні – таких маємо удвічі, більше – 21%. Особливу тривогу викликають діти, які грають на комп’ютері більше 6 годин щодня. За свідченням респондентів у віці 14-35 років, приблизно третина тих, хто грає на комп’ютері віддає перевагу «стрілялкам» та стільки ж стимуляторам спортивних ігор. Разом з цим зростає кількість звернень по допомогу до психологів і психіатрів.
         Сьогодні спробуємо розібратися, встановити чітку межу - де ж закінчується добро і починається зло від комп’ютерних ігор?
Педагоги не втомлюються повторювати, що гра для будь-якої дитини — не просто розвага, а спосіб пізнання світу. Третє тисячоліття називають суспільством знань і високих комп’ютерних технологій. Це відобразилося і в змісті гри - з’ явилися комп’ютерні ігри.
         Зрозуміло, що концепція навчальної гри, адресованої малюкам трирічного віку, буде помітно відрізнятися від концепції аналогічної гри для дітей старшого віку. Величезною популярністю стали користуватися всілякі комп’ютерні навчальні ігри, кожна з яких також розрахована на певний віковий контингент, — зустрічаються навіть спеціальні розробки для найменших. За ступенем захопливості вони ні в чому не поступаються відомим «стрілялкам» і «бродилкам», а користі приносять незрівнянно більше.
Навчальні комп’ютерні ігри поділяють на чотири види:
·        тренувальні ігри дозволяють дитині закріпити і відпрацювати якісь корисні навички;
·        розвиваючі допомагають виявити і розвинути творчі здібності;
·        власне навчальні  стають джерелами нових знань і вмінь;
·        комбіновані поєднують у собі елементи трьох попередніх видів.
      Педіатри з університету Вейна Сяомі Лі і психолог з університету Огайо Меліса Аткінс дійшли висновку, що дошкільники, які користуються комп’ютером, краще підготовлені до одержання освіти. Як з΄ясувалося, „малолітні компюторщики” набагато успішніше проходять тести на  виявлення рівня підготовки до школи в порівнянні з їхніми однолітками. Я згодна з більшістю педагогів, спілкування дітей з комп’ютерними технологіями потрібно починати з комп’ютерних ігор, зміст яких відповідає віку і навчальній  спрямованості.Такі ігри розвивають у дітей такі важливі операції мислення як узагальнення і класифікація, сприяють підвищенню інтересу до навчання. Наприклад, доведено, що ігри-квести і „стратегії” дійсно сприяють розвитку інтелекту. Я вважаю, що іноді не шкідливо увійти у віртуальну реальність, щоб відчути себе суперменом або казкової феєю, тільки важливо вміти вчасно з неї вийти. Комп'ютерні ігри не повинні стати на заваді сну та здоров’я.
                         Комп ютерні технології і здоровя
            Головне, важливе завдання, яке стоїть перед нами, вчителями, батьками - навчити дитину користуватися комп ютерними технологіями не шкодячи ні фізичному, ні духовному  здоровю.
      Якщо батьки перестають контролювати дитину, цікавитися її життям, то  вона поринає у „віртуальний  світ”, де почувається  потрібною, важливою, де немає заборон і обов’язків. Дуже пізно батьки починають бити на сполох, тоді коли дитина вже є залежним ігроманом: ні з ким не спілкується, нічим не цікавиться, проявляє агресію, переноситься у віртуальний світ та проектує його на справжнє життя, вигадує про себе легенду, перестає слухатися батьків, знижується успішність в школі, з’являється невпевненість у  собі.
         На превеликий жаль, все більше стає хворих на лудоманію (залежність від гри). Ігроманія (лудоманія, гемблінг) – термін, яким називають пристрасть до гри (на комп’ютерах, ігрових автоматах, в казино ). Психологи стверджують, що пристрастю до гри "уражено" близько 10 % людей у світі. В багатьох із них вона перетворюється на хворобу. У зв'язку з цим ігроманію Всесвітня організація охорони здоров'я офіційно визнала хворобою ХХІ століття.

          Психічне здоров я дитини
         Шкільні психологи категорично виступають проти ігор, які мають, так звані, „рівні життя”. У дитини 10-11 років не сформовано остаточно розуміння  цінності життя. За статистикою збільшується кількість суїцидів серед школярів саме цього віку.
Скорочується коло спілкування підлітків до віртуального: в чатах і форумах, соціальних мережах.
Інформація з Інтернету емоційно забарвлена, тому і виникає пародокс  сьогодення - дитина не чує, не бачить, бо звикла сприймати яскравий  екран монітору.
   У маленьких комп’ютерних гравців, на відміну від тих, хто малює, ліпить, моделює з натуральних предметів, значно гірше розвиваються лобові частини мозку, які  регулюють самоконтроль, удосконалюють память, сприяють накопиченню знань, тобто відповідають за інтелектуальний розвиток.

         Які ж причини того, що дитина стає ігроманом?
        Перш за все, це відсутність обмеження в часі проведення за іграми.
       По-друге, відсутність уваги, тепла та спільного проводження сімейного досугу спонукають дитину шукати це у віртуальних ігрових світах.
       Третьою причиною є те, що у дитини немає альтернативи, немає інших серйозних захоплень та уподобань (хобі, позакласної гурткової зайнятості).
       Четвертим є невміння дитини знаходити друзів, некомунікабельність, невпевненість у собі.

Фізичне здоров я дитини.
Компютер шкодить здоровю, оскільки є джерелом електромагнітних коливань. Довготривале  сидіння втомлює очі від мерехтіння зображення на екрані, погіршує зір, „забирає” сон. Розвивається надмірна вага через неконтрольоване споживання їжі перед екраном. Особливо  у підлітковому віці, змінюється постава. Навіть з’ явилися нові захворювання: тунельний синдром запястя або захворювання кисті руки, зоровий синдром, бурсит чи „лікоть  комп’ ютерщика”.

         Памятка дорослим
 Виховання дитини повинно бути направлене на чітке усвідомлення, що комп ютерні технології потрібні для здобуття інформації. Пам ятайте - залежність з’являється лише тоді, коли всі  пізнавальні корисні можливості відкидаються, а комп’ютер починає використовуватися лише як засіб отримання задоволення від гри.

·  Слід суворо обмежити час перебування своєї дитини за комп ютером:
1.      малюкам до 6 р.- 20 хв в день з 1 - 2 перервами.
2.    школярам(7 - 8 р.) 30 – 40 хв.в день з 2 перервами.
3.     школярам ( 9 – 11 р.) – 60 хв.в день з 2 перервами .
4.    підліткам (11 – 16 р.) – 1.5 год з 3 перервами.
·  Установіть програму ,,Батьківський контроль” (блокування  кнопок комп’ютера).
·  Контролюйте психологічний стан своєї дитини. Психологи – дослідники вважають, що психологічно здорова людина не ,,ввійде у віртуальний світ”, але якщо є психологічна проблема - не ,,вийде” з нього.
·  Найпростіший і найдоступніший спосіб вирішення Інтернет залежності - це набуття іншої корисної залежності (заняття спортом, активний відпочинок на природі, творчі захоплення, виконання певних домашніх обов’язків).
І тоді спілкування дитини з комп'ютером принесе тільки користь та задоволення!

 







                        Список використаних джерел

  

1. Браун С. " Мозаїка" та " Всесвітня павутина" для доступу до Інтернет : Пер. с англ.-М: Світ Маліп:С.К.Прес,1996.-167с
2. Колесніков О.Е. Інтернет для ділової людини .-М: М.Ц.Ф."Яуза",1996.-281с.


 3.    Безопасность детей при работе с Интернетом [Электронный ресурс]: – Режим доступу: URL:- http://www/oszone.net/6213/


4.  Габбасова Анаргуль Абишевна «Родителям на заметку «Компьютерная зависимость уже рядом!»» [Электронный ресурс]. – Режим доступу:



  5.  «Ігроманія — хвороба ХХІ століття»//Репортажні дослідження // 12.02.2008 [Электронный ресурс]. – Режим доступу:URL:-http://old.risu.org.ua/ukr/news/reportage/article%3B20671
6.     «Ігроманія» [Электронный ресурс]. – Режим доступу: URL:-http://poglyad.te.ua/podii/ihromaniya-nova-hvoroba-vzhe-v-ternopoli/
 7. Канафоцький М.«Зробити інформаційний простір безпечним для дитини»[Электронный ресурс]. – 

Режим доступу: URL:-http://www.vox.com.ua/data/2010/04/29/zrobyty-informatsiinyi-prostir-bezpechnym-dlya-dytyny.phtml

 

8/ Комп’ютерні ігри: лікують депресію і підвищують IQ [Электронный ресурс]. – Режим доступу: .http://studway.com.ua/kompyuterni-igri

  

   8 Ставратій І.  " ІГРОМАНІЯ. ВИРІШУЙМО ПРОБЛЕМУ РАЗОМ!"                  [Электронный ресурс]. – Режим доступу: http://konf.koippo.kr.ua/blogs/index.php/blog2/title-65 

 

9.   Усанкова С.Навчальні ігри: як виростити генія в пісочниці?[Электронный ресурс]. – Режим доступу: http://a-yak.com/navchalni-igri-yak-virostiti-geniya-v-pisochnici/ 

10.«SOS: ігроманія в Україні!» [Электронный ресурс]. – URL:-http://www.cmxy.org/index.php?option=com_content&view=article&id=87:sos-&catid=25:social&Itemid=84





пʼятниця, 12 лютого 2016 р.

Закріплення звукового значення букви „Фф”. Опрацювання тексту «Жирафи»




                Урок читання
                                    для учнів 1 класу



Закріплення звукового значення букви „Фф”.  Опрацювання тексту «Жирафи» .

                                         

   Середня загальноосвітня школа №2
м.Новомосковська  
Дніпропетровської обл..
Учитель початкових класів
Спеціаліст першої категорії
Чокан Тетяна Миколаївна






























Тема. Закріплення звукового значення букви Фф.  Опрацювання тексту «Жирафи» .



Мета:  закріпити знання учнів  про букву «Ф», «ф»,та  її звукове значення; вдосконалювати вміння звуко-буквеного аналізу слів; формувати уміння розповідати, пояснювати, одержувати із тексту та ілюстрації нові знання; диференціювати навчання окремих учнів з вищим рівнем - виразно читати текст.


Розвивати: пізнавальний інтерес, логічне образне мислення,спостережливість,вміння порівнювати.

Виховувати: любов до тварин,заохочувати до читання книжок.

Обладнання: ілюстративний матеріал, презентація, музичний супровід, фішки.
Тип уроку: комбінований .












 

Хід уроку


I.    Організаційний момент.
Вступна бесіда вчителя.
    -Діти, добрий день починається з гарного настрою, веселої усмішки, корисних справ. Тож усміхніться мені, усміхніться один одному. У наш клас сьогодні завітали гості. У народі кажуть: „ Добрий гість – господареві радість”. Тож давайте ми з вами, як господарі цього класу гарно привітаємося з гостями.

Здоровя доброго й міцного
ми вам бажаємо щиро.
Тепла і сонечка ясного
Терпіння мудрості і миру.
-         А тепер, діти, сідаємо і починаємо працювати.
1.     Вправа «Мікрофон».
-         Скажіть, яким на вашу думку буде наш урок?(Цікавим,пізнавальним.)
-         Скажіть, а якими ви маєте бути на уроці? (Активними, уважними, слухняними, старанними, швидкими ...)
-         Я сподіваюсь, що урок пройде цікаво, а це залежить від вашої активності, уважності, творчості.



-         Працювати ми будемо під таким гаслом:

Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будем…

-         А як, ви мені зараз скажете, прочитавши слова – блискавки. Ви готові сфотографувати слово? Налаштуйте свої оченята! (Вчитель демонструє слово «Швидко» на окремому листку, діти читають, вчитель прикріпляє листок до дошки. Аналогічно прикріпляє слова «Дружно», «Вміло»).

I.         Повторення вивченого матеріалу.
1.Гра”Істинне чи хибне .”
-         Діти, тепер приступаємо до роботи.Недавно з математики ми вивчили висловлювання.
-         Пригадали? Які є висловлювання? (Істинні, хибні)
-         То ж вперед, часу не гаймо, 
      Нашу гру розпочинаємо.
  1) В українській мові є шість голосних звуків (І)        
                    
       2)Буква «Ь» позначає завжди приголосний звук (Х)Чому?
(ь знак помякшує попередній приголосний)
             3)Буква „ Ф” позначає приголосний дзвінкий звук. ( Х)
-Чому?
- Давайте поставимо  долоньку вимовте його. (Перешкоду між губами та зубами розриває струмінь повітря, утворюючи шум. Якщо подати голос, то вийде  дзвінкий [В]. Так який звук? Приголосний, глухий, твердий.
2.Розвиток артикуляційного апарату.
 Щоб гарно приготуватись до роботи, ми з вами потренеруємо свій ротик та горлечко
1.   Давайте повторимо розучену на минулому уроці скоромовку.
Фрукти корисні усім-
І дорослим і малим.
Файні будуть щоки
Від фруктових соків.
-         А які ще скоромовки знаєте?
2.   Вправа „Пеньок”(Читання сусід-сусідові)
- Знайти слово, що відрізняється однією буквою.
ФОРМА
ФОРМА
ФЕРМА
ФОРМА


ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Прихід казкового героя.





- Діти, до нас прийшла поштою посилка з Африки. (На посилці надруковано – учням 1 –а класу )

          -  Африка..Африка..А що ж це за країна така екзотичка?
Давайте з’ясуємо значення слова („екзотична”-незвичайна, тому і незвична.)
-  Що ж знаєте про Африку? (Тепла країна, живуть незвичайні   тварини, екзотичні – такі як і країна екзотична.)
- А що ще ?
(Африка – країна, в якій завжди тепло та вона є місцем знаходження багатьох тварин.)

-  А як ви думаєте, далеко знаходиться Африка від нашої країни?
- Ось подивіться на глобус, зменшену модель нашої планети.
- На якому уроці ми вже зустрічалися з назвою країни Африка?( На уроці образотворчого мистецтва, аплікацію екзотичних тварин виконували.)
- Але відкрити ми посилку зможемо лише тоді, коли відгадаємо загадку та  дізнаємося хто ж  це за гість.
                                        

                                                  Дуже довга в неї шия.
                                                                               І смугаста, як у змія.
                                  Вушка ріжками стирчать
                                  Довгі ніжки кудись мчать.
                                                                          Ця тварина вище всіх.

2. Оголошення теми та мети уроку
- Отож, жирафа приЇхала з далеку недарма. Вона хоче, щоб учні нашого




класу дізналися про неї   багато цікавого та хоче подивитися та послухати як працюєте на уроці, як умієте читати, як правильно сидите, тримаєте руки . Ось я посаджу її на  цьому місці, щоб все ій було видно.
 - А хто ж така жирафа  ?
(Жирафа – найвища у світі тварина.)
- А що ще знаєте?
(Забарвлення шкіри у коричневі плями.)
3.Довідкове бюро.
- Отож, працюючи над проектом „Тварини” група учнів, яка вивчала
екзотичних тварин,  підготувала цікаву інформацію про жирафу. Зараз група дослідників  Ангелінка та Даша познайомить нас із нею та
з творчими поробками.

     1)  Жирафа - ця  тварина живе в Африці,вввжається найвищою твариною в
   світі. Зріст сягає близько 6 метрів. (Виріб із пшона)

2)      Улюблена їжа жирафи - крони акацій та інших дерев, кущів. Високий  зріст дає змогу тварині  здалеку помічати наближення хижаків та здобувати собі їжу. (Малюнок жирафи)
 





4.Робота над словами жирафа, Африка.
Перед нами  2 екзотичні слова жирафа ,Африка. 
-Давайте попрацюємо з ними.(поділ на склади ,вимова звуків)


- Назвіть однакові звуки(и,р,а,ф)





        5.Хвилинка милування  (Відео «Африка» -дод.№1)
       - Діти, уважно перегляньте відео .
       - Тож кого ви бачили на відео?

Дихальні вправи
       - Встаньте , плечі відведіть назад.
1. „Святкові кульки”. До свята потрібно підготувати повітряні кульки. Секундний видих. Надуємо кулі. Робимо глибокий вдих через ніс і плавно видихаємо повітря через рот, надуваючи щоки.
2. Секундний видих. Зробити глибокий вдих носом, і на одному плавному видиху прочитати словникові слова з дошки:Африка, екзотична,жирафа..  
ІV.  Робота за Букварем

1.     Первинне ознайомлення з текстом (читання вчителя)
- А  зараз я прочитаю текст, а ви уважно його послухаєте та скажете, що нового, що не було у фільмі  ви дізналися з тексту.
          Отож, відкриваємо наші букварики на сторінці 134 називається твір «Жирафи». Ставимо пальчики і слідкуємо за мною.

2. Порівняння з фільмом

 3. Словникова робота
Зоопарк - заклад для утримання в неволі диких тварин з метою          спостереження за ними.
 Найвищими – вище за них немає.
-   Діти, прочитаємо ці слова.
-   Як ви зрозуміли ці слова? 




 Фіз.хвилинка
Учні:
Знає добре буква кожна, що хворіти їй не можна .
І тому на фіззарядку всі побігли без оглядки.
Вчитель:
Діти до нас на урок завітала буква Ф, давайте спробуємо показати її своїм тілом.
Починається зарядка.
Буква Ф гукає збоку.
Всім узяти руки в боки!
Буква „еф” на довгій ніжці
пострибала по доріжці.

4.Різновиди читання

 1. Читання „ланцюжком”.
          2. Читання „луною” за вчителем
         3. Читання 1-го аб. Читає краса нашого класу –дівчата.




Читання 2-го аб. Читає гордість, мужність нашого класу- хлопці.
4. Читання „Одне одному в парі”( 4 абзац)





5. Гра «Диктор телебачення». Вам потрібно читати, але періодично відривати погляд, щоб подивитись на глядачів, як диктор на телебаченні. 




6. Порахувати питальні реч., окличні, речення, в кінці яких ставимо крапку.
– Діти, знайдіть в тексті слова, які починаються з букви Ж. – Жирафи, Жирафа, живуть.
           - Знайдіть і прочитайте слова,  в яких є звук [ф]. (Жирафи, Африка)
7. „Вибіркове читання”.
- Знайти у тексті речення.
1) Прочитайте речення про те, що робить Жирафа, щоб не впасти коли спить.
2) - Де живуть жирафи?
8. Робота за змістом.
- Чому жирафа може дістати листок з будь- якого високого дерева?(Тому, що довга шия та язик)
- Хто може стати між передніми ногами жирафи?
9. Гра „ Читає Незнайко”.
Я читаю речення, а ваше завдання проконтролювати, чи прочитала я його правильно, а для цього потрібно відшукати його в тексті і прочитати без помилки.
1)       Жирафи – найнижчі  (найвищі ) тварини у світі.




2)     Спить жирафа лежачи (стоячи).

5. Складання розповіді за малюнком.
- Давайте розглянемо малюнок.
- Кого бачите на малюнку? (Маму та маленького жирафу).
- Де вони знаходяться? ( На природі).
- Якого кольору шкіра у них, порівняємо дорослого жирафу та малого. А що для себе нового дізналися з  малюнка? (Про забарвлення жирафів та побачили маленького жирафу).

   V. Робота над текстом «Жарт»
1. Підготовча робота
 - Що люди роблять в зоопарку?
      - А хто був у зоопарку?


2 Диференціація навчання. Читання тексту «Жарт» учнями, які добре читають.
-   Хто пішов до зоопарку? ( Федько)
-   Кого він вперше побачив у зоопарку?
-   Чому зрадів Федько?

VІ . Підсумок уроку.
- Про яку тварину ми сьогодні читали текст?





- Що нового ви сьогодні дізнались про жирафа?
                  - Наш урок закінчився! Сподобалося жирафі на уроці .
                                        Працювали ви дружно, старанно,
І тепер почуєте в кінці,
Що у нашім 1 –а класі
Діти – просто молодці!
        - Ой щось мені хоче сказати жирафа на ухо.
              Діти, а жирафа хоче у вас запитати. Як ви вважаєте , чи стали краще           читати -як диктори?
-            От зараз подумайте,якщо стали краще читати,то помістіть маленьких жираф в Африку,якщо ні  - то залиште у холодному нашому краї.